Наприкінці травня Генеральний директор Державного агентства доріг та автомагістралей (GDDKiA) оголосив про початок робіт над змінами, яких чекали багато інвесторів, підрядників та замовників.

У кінцевому підсумку ці заходи мають не лише оптимізувати проведення інвестицій, а й сприяти розвитку підприємств, які сумлінно виконують умови договору. Повільність підрядника під час виконання контракту, неякісно виконані роботи та надмірна бюрократія — найпоширеніші причини затягування інвестиційних проєктів, що призводять до додаткових витрат. Нинішня система не вирішує цієї проблеми. Хоча підрядні компанії, які бажають брати участь у тендері, зобов’язані надавати відповідні документи, усе ж не вистачає незалежного органу, який оцінював би сумлінність підприємств та здійснював би їхнє фінансове та якісне звітування.

Слідом за Європою

Розробляючи рішення стосовно змін у публічних закупівлях, GDDKiA звернула увагу на європейські країни, які вже застосовують механізми підвищення якості інвестицій. Найбільше GDDKiA схильна до сертифікації сумлінних підрядників.

Сертифікацію застосовують багато європейських країн, зокрема Бельгія, Німеччина, Італія та Греція. Головною ідеєю цієї системи є просування підприємств, які своєчасно та сумлінно виконують контрактні зобов’язання та мають необхідну матеріально-технічну, кадрову та фінансову базу. На практиці сертифікація мала б не лише покращити якість інвестиційних робіт, а й прискорити їх виконання та мінімізувати бюрократію. Система також відкрила б доступ до тендерів для малих і середніх підприємств.

ЗАПАМ’ЯТАЙТЕ
Впровадження сертифікації сумлінних підрядників GDDKiA має на меті не лише підвищити якість публічних інвестицій, а й прискорити тендерні процеси та скоротити бюрократію.

Можливі сертифікати, що впроваджуються в Польщі в різних галузях

Впровадження системи сертифікації в Польщі, звичайно, вимагатиме законодавчих кроків. Потрібно розробити відповідний закон або запровадити певні нормативні акти. Сертифікати, отже, не з’являться з дня на день.

Хороша новина для підрядників та замовників полягає в тому, що перші кроки задля впровадження змін уже зроблено. Як повідомила GDDKiA, розроблено вже дві моделі сертифікатів, які мають найбільше схвалення.

Перша ідея – Сертифікат як перепустка до тендеру

У цьому варіанті сертифікат має видавати незалежний орган, який оцінюватиме фінансовий стан компанії та її матеріально-технічну й кадрову базу. Отримання сертифіката буде рівнозначне допуску підприємства до тендеру. Таким чином потенційні підрядники уникнуть подання численних документів, адже сертифікат підтвердить якість і сумлінність компанії.

Комплект ущільнень GX на білому фоні – кільця різного діаметру

Друга ідея – Сертифікат як винагорода за виконання

У другому варіанті було б запроваджено щось на кшталт системи винагород та санкцій. Роботи підприємств оцінювалися б на поточній основі, і на підставі успішно завершених контрактів їм видавали б сертифікати. GDDKiA планує, щоб у такому випадку оцінювали не лише своєчасне та точне виконання окремих етапів контракту, а й розрахунки з субпідрядниками. Як це працювало б на практиці? Якби ви, як замовник, мали зауваження щодо виконання, могли б подати запит на повторну перевірку підрядника. У разі підтвердження вашої правоти уповноваженим органом компанію занесуть до переліку ненадійних підрядників і вона тимчасово може втратити сертифікат.

Підрядники та замовники в будівельному секторі роками чекають на зміни, які дозволять ефективніше реалізовувати інвестиції та просувати підприємства, які відповідально ставляться до своєї роботи. Чи незабаром вони дочекалися?

Запропоновані моделі сертифікації підрядників

Модель сертифікаціїОписПеревагиВимоги до підрядників
Сертифікат як перепусткаСертифікат видається незалежним органом, який оцінює фінансовий стан і ресурси компанії.Зменшення бюрократії, швидкий доступ до тендерівПеревірка фінансів, техніки, кадрів
Сертифікат як винагородаСистема винагород і покарань, де сертифікати надаються за успішне виконання контрактів.Просування якості, оперативна перевірка сумлінностіСвоєчасне виконання, добросовісність щодо субпідрядників