Стан будівельної галузі в останні місяці не є найкращим. Як і в багатьох інших секторах економіки, тут епідемія коронавірусу спричинила значну кризу, з якою будівельні компанії та інвестори були змушені справлятися, скорочуючи витрати та шукаючи заощадження. У квітні будівництво зазнало різкого падіння кон’юнктури. Яка ситуація зараз?

Коливання будівельного ринку в липні 2020 року

Дані щодо будівельного ринку за липень цього року видаються суперечливими. За даними Державного комітету статистики (GUS), між червнем і липнем спостерігається зростання загального індексу кон’юнктури будівництва на 9,2 в процентних пункта. Починаючи з травня, простежується висхідна тенденція, і хоча індекс усе ще знаходиться нижче нуля, він поступово до нього наближається. Настрій у будівельних компаніях, за інформацією GUS, покращується.

ПАМ’ЯТАЙ
Незважаючи на покращення індексів кон’юнктури в будівництві порівняно з попередніми місяцями, поточний стан досі відрізняється від ситуації до пандемії, що свідчить про довгий шлях до повної стабілізації галузі.

Очікуване скорочення чисельності працівників у липні також значно менше порівняно з тим, про яке йшлося місяць тому. За даними дослідження ринку будівництва, проведеного командою порталу Wielkiebudowanie.pl, ситуація виглядає інакше. На сайті зазначено, що найбільший спад кон’юнктури у липні за останні кілька років становить 12,2% порівняно з 2019 р. Також доступність будівельних компаній цього місяця знизилася з приблизно 40% до 31%. Це пов’язано з тим, що багато компаній уже залучені до виконання раніше укладених контрактів, а деякі могли призупинити діяльність або використовувати поточний відпускний сезон.

Залишається питання, який з джерел відображає реальний стан у будівельному секторі: GUS чи команда порталу Wielkiebudowanie.pl? Насправді дані обох джерел не виключають один одного. Справді, порівняно з минулим роком кон’юнктура в будівництві є гіршою. Однак зіставлення даних за липень із показниками попередніх місяців дає досить оптимістичну картину для галузі. Індекс все ще має від’ємне значення, що однозначно не є добрим, але він постійно зростає, і в умовах нинішньої ситуації в країні та в світі це все ще обіцяє позитивну перспективу. Велику роль у нинішньому стані відіграє зростаючий інтерес до інвестицій у second home, тобто другого будинку, часто використовуваного для відпочинку.

Сталеві пальці та втулки на білому фоні

Стабілізація ситуації в будівництві

Хоча коронавірус все ще становить значну загрозу, умови в будівельній галузі починають стабілізуватися. Серед бар’єрів у діяльності будівельних компаній, які відчувають польські підприємці, «невизначеність щодо загальної економічної ситуації в країні» дедалі рідше згадується. У травні її назвали 70,5% опитаних, у червні 69,2%, а в липні лише 63,9%. Порівняно з липнем минулого року аналогічну тривогу висловлювали лише 27,2%, однак, аналізуючи ці дані, слід враховувати обставини. Повернення до кон’юнктури будівельної галузі до пандемії буде довгим і без сумніву складним процесом.

Підсумки стану будівельної галузі за травень–липень 2020 року

МісяцьЗростання загального індексу кон’юнктури (GUS)Очікуване скорочення чисельності працівниківДоступність будівельних компаній (Wielkiebudowanie.pl)Спад кон’юнктури в будівництві (Wielkiebudowanie.pl)
Травень 202070,5%
Червень 2020+9,2 п.п.69,2%40%
Липень 2020+9,2 п.п.63,9%31%12,2% стосовно 2019 р.